Z czego słynie Samarkanda?

Z czego słynie Samarkanda?

3 sierpnia 2018 Wyłącz przez UzbekistanTravel.pl

Samarkanda to jedno z najbardziej znaczących miast Uzbekistanu i jedno z najdłużej zamieszkałych miast na świecie. Przez wielu nazywana „Miastem Niebieskich Kopuł” (z racji turkusowych zdobień budynków). Do najważniejszych zabytków należą tam między innymi meczet Bibi Chanum czy mauzoleum Timura, w którym spoczywa Timur wraz ze swoimi synami i wnukami. Wizyta w mieście nie może obyć się bez spaceru po placu Registan (najważniejszym placu Samarkandy) otoczonym z 3 stron przez 3 medresy: medresę Uług Bega, medresę Szir Dar i medresę Tillja Kari. Na uwagę zasługuje też słynne obserwatorium astronomiczne wzniesione przez Uług Bega ze wspaniałymi i nowoczesnymi przyrządami astronomicznymi.

Z pewnością nie bez powodu Samarkandę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdyż miasto to zachwyca i inspiruje. Między innymi to właśnie tam poczuć możemy typowy, orientalny klimat Uzbekistanu, dlatego podróż do tego kraju nie może obyć się bez wizyty w Mieście Niebieskich Kopuł.

Chcesz zwiedzić Samarkandę i inne uzbeckie miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Uzbekistanu biura podróży Globzon Travel: