Chiwa – oaza między Czarną a Czerwoną Pustynią

Chiwa – oaza między Czarną a Czerwoną Pustynią

28 lipca 2016 Wyłącz przez UzbekistanTravel.pl

26. Chiwa_uzbekistan_www.globzon.travel_swiatyniaChiwa leży pomiędzy „czerwonymi piaskami” Kizil-Kum, a „czarnymi piaskami” Kara Kum. To jedno z miast Wielkiego Jedwabnego Szlaku, które wygląda jak jeden wielki skansen. Ilość nagromadzonych w jednym miejscu zabytków przyprawia o zawrót głowy. Meczety, minarety, medressy, mauzolea, XVII- wieczne mury obronne… Na powierzchni 2,6 ha znajdują się aż 54 zabytkowe obiekty. Nic dziwnego, że całe historyczne centrum Chiwy – Iczan Kala – znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do czasów dzisiejszych zabudowania starego miasta przetrwały w nienaruszonym stanie.

Mury obronne
Pochodzące z XVII wieku 10-metrowe mury obronne z bastionami i czterema bramami robią niesamowite wrażenie. Z zewnątrz wyglądają jak gigantyczne babki z piasku. Bramy wiodące do miasta niegdyś z obawy przed najazdami były zamknięte od zmierzchu do świtu. Obecnie ruch turystyczny odbywa się głównie przez bramę zachodnią – Ata Darwaza. Jednak to przy bramie północnej można wejść na mury i nasycić oczy przepiękną panoramą Chiwy.

Meczet Dżuma (Dschuma)
Pochodzący z X wieku meczet skrywa w swoim wnętrzu ponad tysiącletnie bogato zdobione drewniane kolumny, które są owocem pracy prawdziwych mistrzów rzemiosła. Zachwycają kunsztem i precyzją wykonania. Uwagę warto skupić także na wyłożonych kolorową mozaiką ścianach oraz ozdobionym drewnianymi kasetonami suficie. Nawet jeśli od zadzierania głowy do góry rozboli Cię kark, to wzory, kolory i kształty które zobaczysz będą wystarczającą rekompensatą. Zwiedzanie można zakończyć wejściem na mierzący 50 metrów wysokości minaret.

Mauzoleum Pahlavon Mahmud
Patron Chiwy, Pahlavon Mahmud był poetą, filozofem i uzdrowicielem i… zapaśnikiem. Człowiek orkiestra. Jego mauzoleum do dziś przyciąga turystów niczym magnes. Górująca nad Chiwą turkusowa kopuła mauzoleum przykuwa uwagę już z daleka. Piękne zdobione ściany, sufit i kolumny… Każdy detal wart zobaczenia.

Minaret Kalta Minor
W założeniu jego fundatora Mohammeda Amin Chana, minaret miał być najwyższy i największy w skali świata. Z jego szczytu chciał widzieć całą drogę do Buchry. Niestety władca nadzorując postępy prac budowlanych spadł z rusztowania. Ukończona tylko w 1/3 budowa nie był już jednak kontynuowana przez jego następcę. Mimo to, wyłożona tysiącem małych, różnokolorowych płytek ceramicznych wieża Kalta Minor, robi imponujące wrażenie. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Chiwie.

Warto zwiedzić także Pałac Isfandiyar’a, niegdysiejszą rezydencję Chana Chiwy. Bogate zdobienia ścian, sufitów i istna feria barw. Wnętrza zdają się przypominać nasze secesyjne pałacyki.

Również pustynie otaczające Chiwę skrywają prawdziwe perełki architektury. Znajdują się tam słynne starożytne fortece: Toprak Kala z I w., oraz Ayaz Kala – kompleks 3 fortów datowanych na VI i VII wieku. Kiedyś były one częścią fortyfikacji na skraju pustyni Kyzył Kum.

Chcesz poznać bliżej zachwycające miasta Uzbekistanu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Globzon Travel: