Muzeum sowieckiej sztuki awangardowej w Nukus

Muzeum sowieckiej sztuki awangardowej w Nukus

26 września 2016 Wyłącz przez UzbekistanTravel.pl

W Państwowym Muzeum Sztuki Republiki Karakałpackiej zgromadzono największą kolekcję rosyjskiej sztuki awangardowej. W zasobach muzeum znajduje się obecnie ok. 90 tys. eksponatów: głównie awangardowych i postawangardowych obrazów i grafik, ale także fotografii, dokumentów i wspomnień artystów. Szczególnie cennymi eksponatami są dzieła rosyjskich awangardzistów – Klimenta Redźki, Lubow Popowej, Iwana Kudriaszowa i Roberta Fałka – które mimo uznania w Europie Zachodniej, w latach 60. XX wieku były w ZSRR zakazane. Często z narażeniem własnego życia założyciel muzeum, Igor Sawicki, odkupywał obrazy od samych malarzy lub od ich rodzin. W muzealnych zbiorach znajdują się nawet powstałe w gułagach grafiki Nadieżdy Borowej i Michaiła Sokołowa.

Założyciel i kurator muzeum

Igor Sawicki był nie tylko znawcą i kolekcjonerem sztuki, lecz także malarzem, etnografem i archeologiem. W 1950 roku uczestniczył w archeologiczno-etnograficznej wyprawie naukowej organizowanej przez Akademię Nauk ZSRR do dawnego Chorezmu – historycznej krainy nad dolnym biegiem Amu-darii, zajmującej obszar dzisiejszego Uzbekistanu, Turkmenistanu i Iranu. Zajmował się badaniem i kolekcjonowaniem karakałpackiej sztuki ludowej – m.in. biżuterii, dywanów, monet, strojów ludowych. Jego kolekcja, która z czasem zaczęła się bardzo rozrastać, stała się zaczątkiem założonego przez niego muzeum w Nukusie. Zbiory były poszerzane o dzieła artystów z Azji Środkowej – Aleksandra Wołkowa, Urala Tansykbajewa, Wiktora Ufimcewa oraz rosyjskich awangardzistów.


Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Uzbekistanu biura podróży Globzon Travel: