Największe atrakcje Taszkientu

Największe atrakcje Taszkientu

10 października 2016 Wyłącz przez UzbekistanTravel.pl

taszkient2_uzbekistan_www.vanellus.travel.plTaszkient to stolica i jednocześnie największe miasto Uzbekistanu. Wśród innych rekordów może poszczycić się także najwyższą budowlą oraz największym system metra w całej Azji Środkowej. Wznosząca się na wysokość 375 metrów wieża telewizyjna to najwyższy obiekt w mieście, który kusi turystów obietnicą wspaniałego widoku z umieszczonego na szczycie tarasu.

Z okresu arabskiej ekspansji pochodzą najważniejsze zabytki miasta, takie jak muzułmańskie meczety, mauzolea oraz medresy, czyli teologiczne szkoły muzułmańskie. Warto zobaczyć  kompleks Khazeti Imam, medresy Kukeldasz i Barak-Khana z XVI wieku, czy meczet Teleshayakh z wznoszącym się na 50 metrów minaretem.

Taszkient skrywa także wyjątkowo cenny zabytek kultury islamskiej.  W starej dzielnicy Hast-Imam w Bibliotece Meczetu Piątkowego przechowywany jest oryginał Koranu Achmana, spisany na pergaminie w VII wieku. To jeden z czterech najstarszych na świecie egzemplarzy Świętej Księgi islamu.

Taszkient niedawno został w znacznej części odbudowany, a zniszczenia, jakie spowodowało trzęsienie ziemi w 1966 roku, zmieniły nieco wygląd miasta. Miejsce zburzonych budowli zajęły socrealistyczne budowle, których nie sposób przeoczyć podczas zwiedzania miasta. Główny plac Taszkientu to zajmujący powierzchnię aż 16 ha Plac Niepodległości. W czasach sowieckich nosił nazwę Placu Lenina i nazywany był także Aleją Parad, gdyż służył wówczas jako miejsce parad wojskowych i pochodów.  Stojący na placu pomnik Lenina został zburzony, a w jego miejsce w 1992 roku wzniesiono Pomnik Niepodległości – kulę ziemską z zaznaczonymi konturami Uzbekistanu.

Do największych atrakcji Taszkientu należą również:

Muzeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu, które wśród swoich najstarszych zbiorów posiada antyczne i średniowieczne eksponaty obrazujące kulturowe i religijne zróżnicowanie tego obszaru na przestrzeni wieków. W muzeum można zobaczyć wyjątkową kolekcję obrazów, które zostały wypożyczone przez rosyjskiego księcia Mikołaja Konstantynowicza Romanowa do dekoracji jego siedziby z petersburskiego Ermitażu i do dnia dzisiejszego nie zostały zwrócone.

Secesyjny Pałac Księcia Romanowa wyraźnie odcina się na tle pozostałych zabudowań miasta. Obecnie to siedziba MSZ lecz pierwotnie mieszkał w nim wnuk Cara Mikołaja I. Książę został odesłany do Uzbekistanu przez swoich rodziców w 1877 roku po wybuchu afery związanej z nielegalną sprzedażą rodzinnych kosztowności. Mieszkał w Taszkiencie aż do swojej śmierci w 1918 roku. W skład kompleksu pałacowego wchodził także ogród japoński i oranżeria.

Neoklasycystyczną Operę i Teatr Baletowy, zaprojektował twórca mauzoleum Lenina w Moskwie, Szczusiew. Mieszcząca się wewnątrz sala koncertowa na 1500 osób potwierdza imponujące rozmiary budowli. Przy jej budowie pracowali m. in. japońscy jeńcy, z których część nie wytrzymała ciężkich warunków pracy i przypłaciła to życiem.

Bazary  – to miejsce gdzie każdy turysta może zapoznać się z bogactwem wyrobów lokalnych, wczuć się w atmosferę miasta i oczywiście dostać zawrotu głowy. Warto odwiedzić kolorowy i tętniący życiem bazar  Charsu. Na tym i na każdym z licznych taszkienckich bazarów kupisz wyjątkowo piękne tkaniny, ręczne rękodzieło, bogato dekorowana ceramikę i charakterystyczne noże wykonane przy zachowaniu tradycyjnych metod pracy. Taka pamiątka z podróży z pewnością przysporzyłaby jednak kłopotów na lotnisku.


Chcesz zwiedzić Taszkient i inne uzbeckie miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Uzbekistanu biura podróży Globzon Travel: