Czym jest karawanseraj?

Czym jest karawanseraj?

19 stycznia 2018 Wyłącz przez UzbekistanTravel.pl

Podróżując po Azji Centralnej (szczególnie po Uzbekistanie) często możemy natknąć się na tak zwane karawanseraje. Czym one są?

karawanseraj_uzbekistan_www.globzon.travel.pl_2Karawanseraj to najogólniej mówiąc zajazd dla karawan budowany najczęściej na nieopodal jakiegoś popularnego szlaku handlowego. Osoby podróżujące karawanami po świecie mogły w takich miejscach zatrzymać się, spędzić noc, posilić się czy porozmawiać i wymienić się doświadczeniami, opowieściami z innymi kupcami. W niektórych z nich były też miejsca dla zwierząt oraz magazyny, w których kupcy mogli na jakiś czas przechować towar z którym podróżowali. Część z nich spełniała również funkcje obronne.

Najsłynniejszym karawanserajem w Uzbekistanie jest Rabati Malik (nazywany też Ribat-i-Malik) położony przy drodze z Samarkandy do Buchary. Wpisany on został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Chcesz zwiedzić Samarkandę, Bucharę i inne zachwycające miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Uzbekistanu biura podróży Globzon Travel: